Darmowa dostawa w Polsce już od 300,00 zł.

Otulacz dla noworodka. Po co właściwie jest?

0
Otulacz dla noworodka. Po co właściwie jest?

Dzisiejszy artykuł dedykujemy przede wszystkim tym mamom, które zastanawiają się po co właściwie jest otulacz i czy powinien pojawić się w wyprawce dla ich nienarodzonego dziecka. Mamy nadzieję, że to, co napiszemy sprawi, że te z Was, które sceptycznie podchodzą do spowijania, choć odrobinę przyjaźniej spojrzą na tę kwestię. Zachęcamy zatem do lektury.

Przystosowanie dziecka do nowej sytuacji

Ciąża to czas, w którym dziecko przebywa w bezpiecznym, ciepłym i ciasnym brzuchu mamy, w którym przygotowuje się do przyjścia na świat, wsłuchując się w bicie własnego serca. Nic zatem dziwnego, że po przyjściu na świat czuje się zagubione, płacze i nie potrafi się uspokoić. Potrzeba czasu, aby przyzwyczaiło się do nowej sytuacji. Jako rodzic możesz pomóc mu przetrwać pierwsze tygodnie na świecie. Jak to zrobić? Z pomocą może przyjść wspomniane na początku artykułu spowijanie.

Otulanie dziecka znane jest od dawien dawna. Zapewne nie pamiętasz, ale Twoja mama używała becika, aby dać Ci ciepło i ciasnotę, którą znałaś z jej brzucha, a która Cię uspokajała. Nie inaczej jest z Twoim dzieckiem - ono również chciałoby czuć się bezpiecznie. Jeśli jesteś sceptycznie nastawiona do tej techniki, spróbuj choć raz zastosować otulanie. Z pewnością zobaczysz, że maluszek od razu się wyciszy, szybciej zaśnie i co ważne - przestają dokuczać mu kolki, które wykańczają nie tylko jego małe ciałko, ale również rodziców, którzy nie wiedzą, jak pomóc cierpiącemu dziecku.

Czym otulić noworodka?

Mamy nadzieję, że powyższy tekst przekonał Cię do tego, że warto otulać nowo narodzone dziecko. Zapewne teraz zastanawiasz się, czego użyć do spowijania. Niektóre mamy próbują to robić przy użyciu kocyków, ręczników, jednak nie zawsze można dzięki nim osiągnąć zamierzony efekt. Najlepszym rozwiązaniem będzie specjalny otulacz dla noworodka, który zapewni mamie komfort spowijania, a dziecku bezpieczeństwo.

Zanim jednak zdecydujesz się na otulanie, obserwuj swoje dziecko. Eksperci bowiem twierdzą, że otulanie nie zawsze jest potrzebne. Jeśli dziecko jest spokojne, nie płacze i nie męczą go kolki spowijanie go nie jest konieczne. To sprawdza się w momencie, kiedy maluch staje się rozdrażniony, nie chce spać i pomimo tego, że nie jest głodny i ma sucho, ciągle płacze.

Zanim postawisz na konkretny otulacz, zastanów się nad bezpieczeństwem dziecka. Pierwszym aspektem, który z pewnością powinnaś wziąć pod uwagę jest materiał, z którego wykonano otulacz. Powinien być nie tylko miły w dotyku, ale również przewiewny i wykonany z lekkich materiałów. Najlepiej sprawdzą się tutaj naturalne włókna, które sprawią, że skóra dziecka będzie mogła oddychać, dzięki czemu maluch nie będzie się przegrzewał. Doskonałym wyborem będzie tutaj otulacz wykonany z muślinu. Materiał ten wykonany jest z naturalnej wełny, bawełny lub jedwabiu. Z każdym praniem staje się coraz bardziej miękki, dzięki czemu dziecko czuje się w nim wyśmienicie. Jeśli okaże się, że pomimo naturalnych włókien dziecko po spowiciu jest spocone, podczas następnego otulania pamiętaj o tym, aby ubrać mu jedną warstwę mniej.

O czym należy pamiętać podczas otulania?

Otulanie, podobnie, jak inne aspekty związane z dzieckiem, powinno być stosowane z umiarem. Przed wszystkim należy pamiętać, że niemowlę należy spowijać jedynie do momentu, kiedy nie nauczy się przewracać na brzuszek. Dzieje się tak około trzeciego miesiąca życia. Po tym czasie należy zaprzestać otulania, ponieważ to może stać się niebezpieczne dla zdrowia i życia maluszka. Co więcej, może wpłynąć negatywnie motorykę jego maleńkiego ciałka.

Co więcej, należy pamiętać, aby dziecko spowijać tylko w razie potrzeby. Jeśli jest spokojne, można nie stosować tej metody. Jeśli jednak zauważysz rozdrażnienie, zastosuj otulacza dla noworodka. Pamiętaj jednak, aby nie owijać nim dziecka zbyt ciasno, ponieważ może to utrudniać mu oddychanie i mieć negatywny wpływ na krążenie czy napięcie mięśniowe. Jeśli chcesz mieć pewność, że dobrze otuliłaś swoje dziecko, postępuj dokładnie tak, jak napisane jest w instrukcji, którą każdy producent otulaczy dołącza do produktu.

Wybieramy otulacz

Choć powyżej wspomnieliśmy już o najlepszym materiale, z którego powinien być wykonany najlepszy otulacz, nie jest to jedyna wytyczna, na którą warto zwrócić uwagę. Kolejnym aspektem, który należy mieć na uwadze są atesty dopuszczające produkt do użytku. Jednym z nich jest Oeko-Tex Standard 100, który zapewnia o bezpieczeństwie barwników i materiałów, z których wykonano otulacz.

W dalszej kolejności warto sprawdzić, czy wybrany produkt nie posiada niebezpiecznych dla zdrowia dziecka troczków, guzików, czy ostrych metek, które mogą skaleczyć delikatną skórę noworodka.

Co ciekawe - produkt ten dopasowuje się do wagi noworodka, a nie jak moglibyśmy się spodziewać do jego wieku czy wzrostu. Pamiętaj o tej zasadzie w momencie, kiedy zdecydujesz się na zakup.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl