Kompletowanie wyprawki to jedna z przyjemniejszych czynności z okresem oczekiwania na nowego członka rodziny. Bardzo ważnym etapem jest odpowiednie przygotowanie łóżeczka. To w końcu miejsce, w którym dziecko będzie spędzało sporo czasu i ma się w nim czuć bezpiecznie. W budowaniu tego poczucia pomogą wszelkiego rodzaju tekstylia, które sprawiają, że łóżeczko staje się miłym i przytulnym miejscem. W dzisiejszym artykule skupimy się na pościeli dziecięcej i innych akcesoriach które towarzyszą Twojemu dziecku podczas nocnej regeneracji.
Dobrej jakości prześcieradło do podstawa
Zanim skupisz się na wybieraniu uroczej kołderki i poduszeczki czy słodkiego śpiworka we wzorki, nie zapomnij o prześcieradle. Wybierz takie, które wykonane będzie z przyjemnego w dotyku i trwałego materiału. Popularne i warte uwagi są obecnie prześcieradła muślinowe czy bambusowe, które są bezpieczne dla skóry dziecka i przewiewne. Warto zaopatrzyć się w minimum dwie sztuki, ponieważ to element posłania, który z pewnością będziesz często zmieniać i prać. W takim przypadku doskonale sprawdzą się prześcieradła z gumką, które łatwo się zdejmuje i zakłada. Dodatkowo gumka zabezpieczy materiał przed ściąganiem się, co mogłoby być zarówno niewygodne, jak i niebezpieczne dla maluszka.
Dla ochrony materaca, pod prześcieradłem warto umieścić ceratkę lub prześcieradło gumowane, które również posiadać będzie wygodną gumkę. To ochroni materac przed zaplamieniem w przypadku przesiąkniętej pieluszki lub gdy maluszkowi się uleje, co jednak dość często się zdarza.
Poduszka do łóżeczka – niezbędna czy zbędna?
Eksperci w tej kwestii są niemal jednogłośni. Noworodek nie potrzebuje poduszki. Maluszek jeszcze długo po porodzie porusza główką wraz z całym tułowiem, gdyż nie potrafi oddzielić od siebie tych ruchów, dlatego poduszka może utrudniać noworodkowi poruszanie. Mówi się, że aby wykształcić prawidłową postawę u dziecka, już od urodzenia, należy dbać o zachowanie kręgosłupa w linii prostej. Poza tym oprócz wpływu na nieprawidłową postawę, poduszka niemowlęca może stanowić także niebezpieczeństwo. Gdyby dziecku niespodziewanie udałoby się przekręcić na brzuszek, mogłoby się przydusić mając pod nosem poduszkę. To jednak dotyczy dzieci, które mają jeszcze zbyt mało siły, by przekręcać się w każdej chwili.
O pierwszej poduszce można pomyśleć, gdy malec będzie się już samodzielne obracał i pewnie będzie miał około 10 miesięcy. Najlepiej, gdy taka poduszka będzie płaska i bardzo mięciutka. Ważne, aby tak jak inne elementy pościeli była uszyta z atestowanych i bezpiecznych materiałów. O tym, kiedy dokładnie uzupełnić wyposażenie łóżeczka poduszką, najlepiej zdecydować, obserwując swoje dziecko.
Rożek, śpiworek, kołderka… czyli etapy przyjemnego utulenia
Elementy pościelowe najlepiej wprowadzać w trzech etapach. I nie jest to kwestia nadopiekuńczości, ale bezpieczeństwa i wygody zarówno dla maluszka, jak i rodziców. Na sam początek najlepszy będzie rożek lub otulacz. Noworodki zaraz po narodzinach najlepiej czują się w ciasno zawiniętym otulaczu lub beciku, gdyż przypomina im to warunki, jakie panowały w łonie matki. Dzięki otulaniu noworodki są spokojniejsze i lepiej zasypiają.
W drugim etapie, gdy dziecko już swobodnie macha nóżkami, warto spróbować usypiania w śpiworku. Dzięki temu maluszek się nie odkryje i nocą w nie zmarznie. Śpiworek zapewni mu również bezpieczeństwo, gdyż nie ma możliwości, aby dziecko nakrył nim główkę tak jak w przypadku kołderki. Czasami zdarza się, że niemowlę bardzo protestuje przeciwko śpiworkowi. Można wtedy spróbować przypiąć delikatną kołderkę specjalnymi klipsami do szczebelków łóżeczka. Kołderka nie może być jednak zbyt duża i ciężka.
Kiedy malec jest już większy i niebezpieczeństwo znika, przychodzi czas na trzeci etap, którym jest ciepła kołderka. Kołderki niemal zawsze sprzedawane są w komplecie z poduszką. Kołderka musi być miękka i ciepła. Dobrze jeśli uszyta jest z delikatnego materiału np. muślinu, który latem nie grzeje zbytnio, chroniąc przed przegrzaniem a zimą daje przyjemne ciepło i jest miły w dotyku. Polecamy pościele z wypełnieniem syntetycznym, antyalergicznym. Tego typu pościele są miękkie w dotyku, bardzo dobrze utrzymują ciepło i co najważniejsze nie powodują reakcji alergicznych. Wypełnienia antyalergiczne są bardzo lekkie, co pozwala skórze dziecka lepiej oddychać i ogranicza pocenie się. Wypełnienie to jest antystatyczne, przez co nie zbiera kurzu.
Dokonując wyboru powyżej opisanych akcesoriów, pamiętajmy, że dobry spokojny sen dziecka to zdrowy rozwój i ogromna ulga dla rodziców.