UWAGA:) Kobietki tekst przeznaczony przede wszystkim Waszym Mężom:))
Narodziny dziecka to niezwykłe wydarzenie w każdej rodzinie. Nic zatem dziwnego, że każdy członek rodziny przygotowuje się na ten moment przez wiele miesięcy, ponieważ kiedy maleństwo pojawi się na świecie, ten stanie do góry nogami. Pierwsze dni dziecka w domu to niezwykły czas zarówno dla niego, jak i dla jego rodziców. Warto, aby upłynęły one bez zbędnego stresu i zdenerwowania. Aby tak było, jeszcze przed narodzinami przyszli rodzice powinni skompletować wyprawkę, w skład której powinny wchodzić nie tylko ubranka i kosmetyki, ale również pościel niemowlęca czy prześcieradło do gondoli. To drugie wprawdzie można kupić w późniejszym czasie, kiedy przed rodzicami stanie wizja pierwszego spaceru, jednak większość decyduje się na skompletowanie pełnej wyprawki od razu, aby potem móc cieszyć się swoim szczęściem.
Na co, poza wyprawką, przyszli rodzice powinni zwrócić uwagę jeszcze przed przyjściem na świat dziecka? Oczywiście na odpowiednie przygotowanie domu. Kiedy bowiem rozpocznie się akcja porodowa, nie będzie na to czasu. Poniższy artykuł jest podpowiedzią dla Was, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, aby przyjazd maluszka z mamą ze szpitala był czasem radosnym, a nie nerwowym. Jak się zabrać do przygotowań? O czym powinien pamiętać młody tata? O tym wszystkim przeczytacie poniżej. Zachęcamy do lektury.
Czas na przygotowanie domu na powrót mamy i dziecka
Jest to kwestia, o której trzeba pomyśleć jeszcze przed narodzinami. Oczywistym jest bowiem, że nie wszystko można zrobić przed porodem. Warto mieć na uwadze, że w zależności od tego, czy przyszła mama będzie rodzić naturalnie, czy przez cesarskie cięcie oraz czy wszystko z maluszkiem będzie w porządku, czas pobytu w szpitalu może nieznacznie się wydłużyć.
Jeżeli wszystko będzie w porządku, a mama rodziła naturalnie, wraz z maluszkiem będzie mogła opuścić szpital nawet w drugiej dobie po porodzie. Po cesarskim cięciu czas ten wydłuża się do 4 dni.
Torba na powrót to podstawa
Nie ulega wątpliwości, że zarówno maluszek, jak i mama, muszą w czymś opuścić szpital. Torbę na tę okazję najlepiej spakować jeszcze przed porodem. Dobrze, jeśli zrobi to Twoja partnerka, ponieważ ona najlepiej będzie wiedziała, czego dokładnie będzie potrzebować. Jeśli jednak poród zaskoczy Was oboje (a często tak się zdarza), warto, żebyś był świadomy tego, czego mama Twojego dziecka będzie potrzebowała podczas powrotu do domu. Przede wszystkim zapakuj do niej:
-
odzież, w której mama opuści szpital. Pamiętaj, że po porodzie brzuch od razu się nie zmniejszy, dlatego najlepiej, jeśli zapakujesz do torby ubrania, które Twoja partnerka nosiła podczas zaawansowanej ciąży. Aby czuła się komfortowo, zabierz do szpitala spodnie lub spódnicę w ciemnym kolorze (dzięki temu unikniecie nieprzyjemnej sytuacji, jeśli krwawienie poporodowe przedostanie się na ubranie);
-
komplet bielizny - tutaj doskonale sprawdzą się majtki poporodowe, które przytrzymają wkładki, które Twoja partnerka będzie nosiła dopóki krwawienie poporodowe nie ustanie; pamiętaj również o biustonoszu - z racji tego, że piersi po porodzie rozpoczęły produkcję mleka, będą znacznie większe. Dlatego pamiętaj, aby zabrać ten stanik, który partnerka nabyła do karmienia maluszka.
-
skarpetki;
-
obuwie na niskim obcasie.
Kiedy torba mamy będzie spakowana, przychodzi czas na przygotowanie torby dla dziecka. Być może tę spakuje przyszła mama zanim wybierze się do szpitala, jednak jeśli tak się nie stanie, Ty będziesz musiał to zrobić. Zanim jednak zabierzesz się za pakowanie, spójrz jaką pogodę masz za oknem. Od tego będzie bowiem dużo zależało. Jeśli nie ma mrozu spakuj:
-
body z długim rękawem i spodenki lub śpioszki ze stópkami;
-
czapeczkę - w zależności od pory roku - jeśli będzie ciepło - cieńszą, jeśli będzie to wiosenny lub jesienny poranek - grubszą;
-
lekki kombinezon, który założysz dziecku na sam wierzch.
Jeśli mamę z dzieckiem będziesz odbierał zimą, kiedy będzie mroźno, zapakuj wszystko to, co wymieniliśmy powyżej, z tą różnicą, że kombinezon powinien być gruby. Najlepiej jeśli podbitka będzie wykonana z ciepłego polaru.
Jak przygotować mieszkanie na powrót mamy i maluszka ze szpitala?
Mając przygotowane torby dla mamy i dziecka, przyszedł czas na to, aby posprzątać mieszkanie. Bałagan z pewnością nie wpłynie dobrze na samopoczucie świeżo upieczonej mamy. Pamiętaj, aby poza zmywaniem naczyń, odkurzyć każdy zakamarek. Dzięki temu będziesz miał pewność, że wszechobecny kurz zniknie. Musisz bowiem mieć na uwadze, że nie sprzyja on dobremu rozwojowi maluszka. Dlatego, jeśli będziesz miał na to czas, wytrzep dywany, zmień firanki i zasłonki. To właśnie one są ogromnym siedliskiem roztoczy i bakterii, które mogą czyhać na zdrowie Twojego dziecka.
Szczególnie czyste powinno być miejsce, w którym przebywać będzie mama z dzieckiem. Przygotuj dla niej i dla dziecka czystą pościel. Dobrze, jeśli przy łóżku będzie stał stolik nocny, na który Twoja partnerka swobodnie będzie mogła odłożyć kubek z herbatą lub książkę. Pamiętaj, że zaraz po porodzie będzie jeszcze na tyle słaba, że będziesz musiał pomóc jej praktycznie we wszystkim.