Dlaczego warto się uczyć?
Kiedy jesteśmy w wieku szkolnym, wszyscy nam powtarzają, że trzeba się uczyć i zdobywać nową wiedzę. Po studiach ta motywacja trochę zanika. Nie zmienia to faktu, że stałe rozwijanie nowych umiejętności i szlifowanie tych już zdobytych ma doskonały wpływ na mózg i samopoczucie. Mając świadomość własnego kapitału umysłowego, stajemy się bardziej asertywne, pewne siebie i ciekawe otaczającego nas świata.
Podnoszenie własnych kwalifikacji w czasie gdy przebywamy w domu z dzieckiem to świetny sposób na to, żeby nie wypaść z zawodowego obiegu. Pozwala też odkryć nowe pasje i być może znaleźć nowy sposób na siebie i na życie. (Kto powiedział, że powrót na etat to jedyna słuszna droga!?)
Dzidziuś jest bardzo absorbujący. Zamiast porywać się od razu na studia wieczorowe lub zaoczne warto rozważyć kursy, z których można korzystać w zaciszu domowym w czasie drzemki dziecka.
Ucz się języków obcych z domu
Czasem już 5 minut dziennie — codziennie - kontaktu z obcym językiem pozwala poprawić swoją płynność i biegłość w tym języku. Oczywiście codzienne lekcje mogą być dłuższe. Jeśli chcesz szlifować zdolności lingwistyczne możesz korzystać zarówno z aplikacji mobilnych, fiszek do nauki, jak i pełnych kursów. Oto kilka sprawdzonych źródeł do nauki języków:
Duolingo — to najbardziej znana aplikacja do nauki języków. Pozwala na naukę różnych języków. Jeśli znasz tylko Polski, możesz zacząć naukę od poznania angielskiego. Dla osób anglojęzycznych aplikacja oferuje szeroką ofertę kursów mniej i bardziej popularnych języków.
Babbel — kolejna aplikacja, która pozwala poznawać nowe języki. Zróżnicowane materiały, motywujące mechanizmy — wszystko to zachęca do samodzielnego podnoszenia swoich kwalifikacji.
BBC languages — to strona dla osób anglojęzycznych. Oferuje ponad 30 kursów językowych w zróżnicowanej formie.
Quizzlet — od fiszek po gry — ta platforma oferuje zabawne i lekkie podejście do nauki języków. Jest rekomendowana dla uczniów, ale mogą z niej korzystać osoby w każdym wieku.
Kursy rękodzieła dla domatorów
Rękodzieło to cudowny sposób na spędzanie czasu — czy to samemu, czy z dziećmi. Malowanie, wyplatanie, szycie, tworzenie biżuterii odstresowują i dają satysfakcję z wykonania samodzielnie pięknych przedmiotów. Gdzie można szukać kursów rękodzieła online?
Skillshare — to anglojęzyczna platforma, na której znajdziesz przeróżne kursy, w tym sporo artystycznych i rękodzielniczych. Często można trafić u nich na promocję, że pierwsze dwa miesiące członkostwa są za darmo. Warto skorzystać z tego i sprawdzić, czy któryś z kursów obudzi twoje pasje z dzieciństwa!
Pinterest — ta wirtualna tablica z pięknymi, inspirującymi treściami wizualnymi to doskonałe miejsce, żeby poszukać inspiracji i instruktaży do samodzielnego wykonania pięknych przedmiotów. Można z niej korzystać za darmo — wystarczy zalogować się kontem Google.
YouTube — największy internetowy serwis video również obfituje w tutoriale i przeróżne kursy w odcinkach. Wystarczy chwilę poszukać i można znaleźć kilkanaście — kilkadziesiąt filmików, gdzie autorzy krok po kroku uczą samodzielnie wykonywać piękne przedmioty.
Kursy na blogach producentów i sklepów — warto także raz na czas przeszukiwać blogi. Dobrze jest mieć na radarze twórców, którzy cię inspirują, ale też producentów półproduktów i instytucje edukacyjne. Tam najczęściej można się natknąć na takie kursy.
Kursy ekonomiczne i biznesowe online, podnoszenie kwalifikacji zawodowych
Czas urlopu macierzyńskiego i tacierzyńskiego to także świetny czas na podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych lub przemyślenie własnego biznesu. Na szczęście w sieci jest całe mnóstwo platform, które oferują kursy pomagające w tej kwestii.
Udemy — podobnie jak Skillshare, Udemy jest otwartą platformą e-learningową. Znajdziesz tam przeróżne kursy, za które płacisz pojedynczo — nie w abonamencie. Masz też możliwość zrobienia certyfikatów do niektórych umiejętności.
Skillshare — platformę opisałam przy rękodziele i kursach artystycznych. Warto jednak pamiętać, że znajdziesz tam kilka tysięcy kursów z różnych dziedzin.
Portal Edukacji Ekonomicznej NBP — tu znajdziesz mnóstwo materiałów na temat finansów, ekonomii i bankowości. Są to tematy, które warto poznać!
Akademia HubSpot — to gratka dla tych, którzy interesują się marketingiem i chcą udokumentować posiadane umiejętności. HubSpot uczy i certyfikuje w przeróżnych dziedzinach marketingu.
LinkedIn Learning — największa platforma społecznościowa dla profesjonalistów także ma swoją ofertę edukacyjną. Po opłaceniu abonamentu zyskujesz dostęp do wielu profesjonalnych kursów. Niektóre kończą się uzyskaniem akredytacji i certyfikatu. Jeśli zależy ci na potwierdzeniu umiejętności sprawdzaj kursy, które cię interesują, bo nie wszystkie kończą się zdobyciem certyfikatu.
Uczelnie, które oferują dostęp do swoich kursów
W dobie globalnej wioski możesz mieć dostęp do kursów uniwersyteckich na całym świecie. Tu bardzo przydaje się znajomość języka angielskiego, jako że jest on uniwersalnym językiem nauki i biznesu w naszych czasach. Oto kilka szkół, które udostępniają swoje kursy online:
MIT OpenCourseWare — kursy MIT
Coursera — tu znajdziesz kursy różnych uniwersytetów z USA
Open Yale Courses — prestiżowe kursy Yale
Online Courses — kursy Yale, Harvarda, MIT i Stanforda.
Oczywiście to nie wszystko. Są jeszcze niezrównane materiały TED, wykłady znanych profesorów online, edukacyjne podcasty i bazy audiobooków, czy grupy Facebookowe, jak na przykład nasza grupa Mamy dla Mam Porady. To tylko część z ogromnych edukacyjnych zasobów internetu. Zachęcam cię gorąco do własnych poszukiwań. Gdzie ty poszerzasz swoją wiedzę? Jakie są twoje ulubione kursy online?